Ako vyčistiť byt po chorobe

Ak niekto z členov rodiny ochorie, prirodzene nepijeme z jeho pohára, alebo nejem jedlo rovnakým príborom. Jednoducho robíme všetko preto, aby sme sa nenakazili aj my a ostatní obyvatelia domácnosti. Problémom však je, že vírusy, či baktérie ostávajú v našom byte aj dlho potom, ako daná osoba vyzdravie. Preto je potrebné všetko dôkladne vydezinfikovať.

horečka
 

  • Niektoré veci je potrebné robiť už aj počas trvania choroby. Základom je pravidelné vetranie celého bytu. Taktiež nezaškodí, ak posteľnú bielizeň niekoľkokrát vymeníte.
  • Po tom, ako sú všetci členovia rodiny zdraví, prichádza na rad boj s vírusmi a baktériami, ktoré sa v našom byte udomácnili. Poriadne vetranie je stále na prvom mieste. Najlepšie je, ak vytvoríte prievan na krátku chvíľu, ideálne niekoľkokrát denne. okná otvárajte intenzívnejšie minimálne týždeň.
  • Posteľnú bielizeň, v ktorej chorí ležal, samozrejme vymeníme a vyperieme čo na najvyššom stupni.

  • To isté platí aj o oblečení. Všetko poriadne vyperte. Nezabudnite ani na oblečenie v koši so špinavou bielizňou.
  • Pri chrípke, či nádche sa v posteli nadmerne potíme. Preto je dobré vyprať aj samotné paplóny a vankúše.
  • Podobne je na tom aj matrac. najlepším prostriedkom je jedlá sóda, ktorá má silné dezinfekčné účinky. posypte ňou celý matrac, nechajte pôsobiť približne pol hodiny a potom všetko povysávajte. Pre silnejší efekt, môžete celý postup zopakovať i dva, či trikrát. Ak neveríte tomuto domácemu receptu, zakúpte si špeciálny dezinfekčný prípravok na textílie.

prádlo

  • Ak je človek chorí, míňa stovky papierových vreckoviek. Zväčša ich hádžeme okolo i pod posteľ. Treba si uvedomiť, že hovoríme o priamom zdroji všetkých bacilov. Preto všetky použité vreckovky vyhoďte. Pokúste sa nájsť naozaj všetky. Nestačí ich však hodiť do koša, ale i vyniesť von z bytu.
  •  Niekedy sa na dezinfekciu priestorov používalo takzvané horské slnko. podľa niektorých štúdií, však nešlo o veľmi zdravú záležitosť. Priestor síce vyčistilo, avšak priamy kontakt poškodzoval oči a pôsobil ako ožiarenie. Dnes poznáme podobné a stopercentne bezpečné prístroje. Ak niečo také doma máme, určite takúto dezinfekciu využijeme.