Bývate v drevenom? Pozor na oheň!

Drevené domy či chatky patria jednoznačne k populárnym stavbám. Niekto ich využíva len na rekreačné účely, iný zas na celoročné bývanie. Drevo je cenovo dostupný materiál, mnohí ho považujú za ekologické riešenie, no a v neposlednom rade, drevené stavby majú naozaj neopakovateľnú atmosféru. Pôsobia útulne a doslova vytvárajú teplo domova. S teplom, v nich však môže byť problém. Nehovoríme o ústrednom kúrení alebo piecke, či krbe, ale o jednej z najväčších hrozieb pre drevené stavby, a to o požiari.
 Drevený dom s veľkými oknami a terasou
Prečo je požiar nebezpečný?
Nie, táto otázka naozaj nie je scestná. V prípade drevených budov totiž nejde len o to, že požiar zničí interiér. Takéto stavby , vo väčšine prípadov, zhoria doslova a do písmena, na prach. Ďalším problémom sú elektrické rozvody. V drevených stavbách sa k nim oheň totiž dostane omnoho rýchlejšie, takže hrozí ešte väčšie nebezpečenstvo. V neposlednom rade existuje vysoké riziko vzniku požiaru. Starému a presušenému drevu netreba veľa na to, aby sa takpovediac „chytilo“.
 
Prvky, ktoré vedia pomôcť
Protipožiarne dvere, okná a špeciálny náter na drevo, to sú tri veci, ktoré by v drevených stavbách nemali jednoznačne chýbať. Možno si hovoríte, že protipožiarne dvere budú v drevenej stavbe, v podstate, na nič. Z časti máte pravdu, z časti však nie. Aj pri drevenom objekte dokážu požiar poriadne spomaliť. To isté platí o protipožiarnych oknách.
Špeciálny náter sa nanáša priamo na drevo. Dokáže oheň spomaliť, nie však úplne zastaviť.
 Drevená chalúpka uprostred lúky a pod horami
Na čo dávať pozor
Pri drevených stavbách by ste nemali zabúdať na pravidelnú kontrolu elektrických rozvodov. Stačí malý skrat a nešťastie je na svete. Ak kúrite drevom, okolo krbu vždy inštalujte ochranné prvky ako keramickú dlažbu a zábrany, ktoré zabránia prehrievaniu stien. Pokiaľ používate elektrické ohrievače, nikdy ich neumiestňujte do bezprostrednej blízkosti stien.