Využitie led osvetlenia v interiéri

Hoci svetlo v interiéri vnímame viac menej podvedome, práve ono veľkou mierou vplýva na našu psychiku a určuje naše momentálne pocity. Intenzita osvetlenia nás dokáže utlmiť, alebo naopak podnietiť v nás napr. fyzickú aktivitu.
Navrhnúť správne rozmiestnenie svietidiel, nie je teda jednoduchou záležitosťou a malo by sa naň myslieť už pri samotnom architektonickom návrhu. Pre začiatok by sme si mali premyslieť odpovede na niekoľko základných otázok. V prvom rade by nám malo byť jasné, na aký účel budeme ten ktorý priestor využívať a aké osvetlenie nám vyhovuje. Mali by sme mať konkrétnu predstavu o štýle interiéru a o tom, aké ďalšie funkcie by osvetlenie malo spĺňať. Pri riešení osvetlenia je nutné zobrať do úvahy aj vlastnosti povrchov materiálov, ktoré budú alebo sú v interiéri použité. Všeobecne platí, že tmavé farby a štrukturované povrchy svetlo pohlcujú. Naopak, svetlo odrážajú hladké, svetlé a lesklé povrchy.
Čo sa osvetlenia týka, umelé osvetlenie by malo byť dostatočne intenzívne, nie však nepríjemne ostré. Malo by vyžarovať teplé a mäkké svetlo so žltkastým nádychom. Pôsobenie bieleho svetla s modrastým odtieňom vyvoláva pocit chladu a na mnohých ľudí pôsobí nepríjemne.
Ideálna je vhodná kombinácia mäkkého a bodového svetla. Mäkké svetlo sa svojim charakterom dennému svetlu dennému a preto by sa jeho zdroj s mliečnym krytom, mal umiestniť tak, aby rovnomerne osvietil celý interiér. Rovnaký efekt dokážu vytvoriť aj stropné svietidlá, ktorých prúd svetla smeruje ku stropu. V prípade ich využitia hovoríme o nepriamom osvetlení. V poslednom čase sa v interiéroch ujalo aj osvetlenie pomocou stropných líšt, ktoré sa však hodí len do interiérov s vyšším stropom. Ďalšou jeho nevýhodou je to, že dokáže odhaliť aj drobné nerovnosti povrchu stropu a v niektorých prípadoch ich dokonca zvýrazniť.
Bodové osvetlenie by malo mať nižšiu intenzitu a malo by byť nasmerované na časť miestnosti, zátišie alebo predmet, ktorý sa v nej nachádza. Jeho účelom je len napomáhať pri orientácii v interiéri a nechať vyniknúť čaro jeho príjemných zákutí. Bodové svetlo by nemalo oslňovať a ani vytvárať rušivé tiene. Nie je vhodné použiť ho ako centrálne osvetlenie. V interiéri totiž spôsobuje veľké kontrasty, čo by sa zakrátko prejavovalo únavou vašich očí.
Každá miestnosť by mala mať centrálne osvetlenie, ktoré sa možno nevyužíva každodenne, ale je potrebné napr. pri upratovaní a podobne. V kuchyni by sa mal kombinovať centrálny zdroj mäkkého svetla a charakterom podobné svietidlo, ktorým je potrebné nasvietiť pracovnú plochu. Mnoho gazdiniek ale i výrobcov kuchýň sa nazdáva, že pre prácu v kuchyni je vhodné bodové svetlo. Nie je to pravda. Takzvané boďáky by sa mali v kuchyni využívať len v čase, keď sa v nej nepracuje. Ak sa v kuchyni nachádza aj jedálenský stôl, malo by nad ním byť zavesené jedno poprípade viac svietidiel, čo závisí od jeho rozmerov. Dobré je ak sa dá meniť ich výška, ktorou si potom upravujeme intenzitu osvetlenia podľa vlastnej potreby.

moderný interiér

V obývačke je dobré doplniť zdroj centrálneho osvetlenia stropnými alebo nástennými svietidlami s mäkkým svetlom, využijeme na vytvorenie akcentov. Do čítacieho kúta s kreslom sa hodí stojacia lampa, ktorej tok svetla sa dá regulovať.
Vybavenie kúpelne svietidlami je ovplyvnené bezpečnostnými normami. Všeobecne však platí, že stropné svietidlo by malo byť doplnené minimálne jedným svietidlom nad zrkadlom, alebo viacerými svietidlami po jeho oboch okrajoch. V tomto momente sa ponúka aj využitie lineárnej žiarivky, ktorá dokáže tvár nasvietiť rovnomerne a bez tieňov. Pri výbere svietidiel do spálne by sme mali myslieť na dosiahnutie potrebnej atmosféry, ale najmä na to, že by sa smer svetla použitých svietidiel mal dať regulovať.
Čo sa chodieb a schodísk týka, ich osvetlenie by malo byť v prvom rade dostatočné a bezpečné. Centrálne svietidlo by malo byť umiestnené na strope, na stenách môžu byť doplnené svietidlá na vytvorenie atmosféry alebo akcentov. V ostatnom čase aj do slovenských interiérov vchádza móda LED svetiel. Toto osvetlenie, ktoré si nachádza stále viac a viac prívržencov, je nielen vysoko atraktívne a vkusné, ale veľkou mierou prispieva k bezpečnosti a samozrejme aj ku sporeniu nákladov na energiu. Keď si na schodisko dáte zabudovať Led diódové svietidlo, nebudete musieť zažínať v noci centrálne osvetlenie. Cestu na poschodie nájdete určite celkom jednoducho.
Doplnkové svietidlá sa v interiéri využívajú buď na dokreslenie nálady alebo ako podporné svietidlá, určené pre konkrétne funkcie. Medzi ne patria i lampy, ktorých rozoznávame niekoľko druhov.

interiérový priestor

Stolné lampy slúžia väčšinou na čítanie alebo osvetľovanie plochy pracovného stola. Majú rôzny dizajn, od klasického až po strohý kancelársky štýl, ich výber by mal byť závislý od charakteru interiéru. Pre tento účel sa využívajú tak lampy so širokým tienidlom a najčastejšie 60 W žiarovkami ale LED ekvivalentom, ako aj lampy s horným krytom a halogénovými žiarovkami alebo LEDkami. Tok ich svetla sa totiž pomocou teleskopického stojana dá nasmerovať presne na potrebné miesto.
Stojace lampy slúžia menej ako účelové a viac sa využívajú ako náladové svietidlá, i keď sa často umiestňujú v tzv. kútikoch na čítanie. Najširšie využitie majú lampy nástenné, ktoré sa dajú využiť rôznymi spôsobmi, napr. umiestniť vedľa zrkadla, alebo na schodište. Nástenné lampy s pohyblivým, nastaviteľným tienidlom sa však dajú využiť aj na čítanie, často svoje umiestnenie nachádzajú nad sedačkami či posteľou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup