Farby a tvary podľa feng – šuej

Pre každú farbu a každý tvar je charakteristická energia a vlastnosť niektorého z piatich základných živlov – ohňa, zeme, kovu, vody a dreva. Ak si chcete vyskúšať svoje vnímanie tvarov a farieb skôr ako si dočítate článok, tak skúste toto:
Vezmite si papier a napíšte si pod seba tieto tvary (alebo si nakreslite):
Štvorec

hospodářství

Kruh
Stojaci obdĺžnik (to znamená, že obdĺžnik bude mať kratšiu stranu dole a hore) 
Trojuholník 
Vlnka
Ku každému tvaru teraz napíšte živel, ktorý by ho mohol najviac vystihovať: oheň, zem, kov, voda alebo drevo. Žiaden z názvov nenapíšte k dvom tvarom.
Teraz napíšte k tvarom farbu: zelená, čierna, biela, červená alebo hnedá. Žiadnu farbu nepíšte k dvom tvarom. Riaďte sa tým, s akým živlom ste spojili tvar, malo by to byť takto ľahšie.
No a teraz, ako to vidí feng – šuej.

strom

Farby

 
Takto feng -šuej charakterizuje farby:  

  • Červená je oheň (aj fialová, bordová, cyklámenová, ružová)
  • Hnedá je zem (žltá, oranžová, béžová, okrová)
  • Biela je kov (zlatá, strieborná, medená, mosadzná)
  • Čierna je voda (tmavo- modrá)
  • Zelená je drevo (všetky jej odtiene)

uhlí
Prečo je to s farbami tak?
Je to jednoduché a poznáme to aj sami. Z ohňa šľahajú červené jazyky, a keď sa do neho zahľadíme, uvidíme tam celú škálu červených odtieňov. Zem v prírode je krásne hnedá, ale aj napríklad žltá (piesok). Kov je zlatý, strieborný, medený atď. Možno sme sa trochu dlhšie zamysleli pri čiernej farbe vody. Feng – šuej myslí farbu vody v hĺbkach oceánov a morí. Voda je tam tmavo – modrá až čierna. Drevo symbolizuje zelená farba preto, lebo mladé drevo je zelené.

Tvary

 
Všetko hmatateľné má svoj tvar. Určitý tvar a určitý živel v sebe zrkadlia rovnaké energie:

  • Trojuholník je oheň (aj kužeľ, ihlan, špicaté tvary)
  • Štvorec je zem (obdĺžnik ležiaci na dlhšej strane, kocka, kváder ležiaci na dlhšej stene)
  • Kruh je kov (guľa)
  • Vlnka je voda (amorfné tvary)
  • Obdĺžnik stojaci na kratšej strane je drevo (stojatý lichobežník, kváder stojaci na kratšej stene) 

Prečo je to s tvarmi tak?
Oheň sa prejavuje špicatými plameňmi. Aj trojuholník má ostré špice. Zem je symbol stability, rovnako ako štvorec. Nemá kam spadnúť, pretože je dokonale vyvážený a stabilný. Kov je najhutnejší živel. Všetka jeho energia sa sústreďuje dovnútra, preto je kruh vyjadrením kovu. Aj v kruhu všetko smeruje rovnomerne dnu. Voda je premenlivá, preto vlnka vyjadruje vodu, jej pohyb, nestálosť, neuchyteľnosť. No a nakoniec drevo. Drevo rastie do výšky, stále túži rásť a pritom stojí pevne na zemi. Preto obdĺžnik stojaci na kratšej strane, dvíhajúci sa do výšky, akoby chcel rásť.
Tak, ako ste obstáli v hre? Ak ste väčšinu napísali správne, tak máte veľmi citlivé vnímanie, farby a tvary sa vás dotýkajú vašich zmyslov. Ak ste neobstáli, nevadí. Možno teraz, keď máte viacej informácií, začnete vnímať svet novými očami a porozumiete prečo na vás veci doteraz pôsobili svojím vlastným energetickým spôsobom.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup