Všetka stratená nádej

Lesy sú životnou priamkou nášho života. Bez nich totiž stratíme dôležité funkcie pre náš život.
Práce stromov na Zemi čiahajú od hromadenia uhlíka a ochrany pôdy po reguláciu vodného cyklu. Podporujú ľudské a prírodné potravinové systémy a dodávajú domy pre nespočetné množstvo druhov – vrátane nás, za pomoci materiálov na stavbu.
Stromy však často pokladáme za jednorazové – za niečo, čo je potrebné vyzbierať kvôli ekonomickému zisku alebo ako nepríjemnosť v ceste rozvoja človeka.
Keďže náš druh začal realizovať poľnohospodárstvo zhruba pred 11 000 rokmi , podľa štúdie z roku 2015 sme očistili temer polovicu odhadovaných 6 biliónov stromov na celom svete.člověk v lese.jpg
Od začiatku priemyselnej epochy sa lesy znížili o cca. 31%. Najviac v trópoch veľa zo zvyšných 3 biliónov stromov rýchlo klesajú a podľa štúdie sa kosí každý rok asi 14 miliárd. Na niektorých miestach sa strata stromov výrazne zvyšuje.
V auguste bolo 84 percentný nárast požiarovv brazílskom amazonskom dažďovom pralese v porovnaní z roku 2018, taktiež august.
Jednoznačne nenahraditeľné
Ak sa zbavíme všetkých stromov, budeme žiť na planéte, ktorá nás už nebude schopná udržať.kniha.jpg
Keby sa stromy stratili behom jednej noci, tak aj veľký kus biodiverzity planéty. Strata biotopov je už teraz hlavnou príčinou vyhynutia na celom svete, čiže poškodenie všetkých zvyšných lesov by bolo tragédiou pre rastliny, zver… Došlo by globálne ajlokálne k masívnemu vyhynutiu všetkých skupín organizmov.
Vlna vyhynutí by čiahala za lesy a vysiľovala by divú zver, ktorá závisí aj od jednotlivých stromov a malých porastov stromov.
Čo keby ?
Všetci hovoria, že ľudské bytosti budú mať námahu prežiť vo svete bez stromov. Urbanizovaný životný štýl by sa rýchlo stal minulosťou a mnohí z nás by umreli hladom, horúčavou, suchom a povodňami.
Táto planéta je jedinečná zo všetkého ostatného, čo v súčasnosti vieme vo vesmíre, kvôli tejto nevysvetliteľnej veci nazývanej život a bez stromov by sa takmer všetko zmarilo.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup