Renault zdieľa pokles, pretože varovanie pred ziskom prehlbuje problémy s výrobcami automobilov.

Varovanie o zisku poslalo akcie od známej francúzskej spoločnosti Renault v piatok sa až o 15 percent znížila, čo pre francúzskeho výrobcu automobilov znamenalo turbulentný rok od zatknutia dlhoročného šéfa Carlosa Ghosna a znameniami prudkého spomalenia globálneho automobilového priemyslu.
Renault a Nissan minulý týždeň oznámili vážne zmeny vo vedení a snažili sa reštartovať ich nové spojenectvo, ktoré bolo minulý rok uvrhnuté do krízy zatknutím mesta Ghosn v Tokiu za obvinenia z finančného zneužitia úradnej moci, čo popierajú.Renault volant.jpg
Gigantické firmy však zápasia uprostred globálneho spomalenia a poklesu dopytu na rozvíjajúcich sa trhoch, pričom tlaky vyplývajú aj z prísnejších predpisov o emisiách v Európskej únii a potreby investovať do technológii elektrických a samoobslužných.
Rivali vrátane firmy Daimler a francúzskej firmy Peugeot-PSA sú pripravení pridať sa k obrazu na budúci na budúci týždeň v aktualizáciách predaja, zatiaľ čo švédska automobilka Volvo v piatok zaznamenala prudký pokles objednávok.
RN vo štvrtok uviedol, že tržby v tomto roku pravdepodobne poklesnú o 3 až 4 percent, v porovnaní s predchádzajúcou predpoveďou na podobný výsledok ako v roku 2018. Obvinil ťažkosti najmä v Argentíne a Turecku.
Organizácia tiež uviedla, že jej prevádzková marža bude stanovená na 5% oproti predchádzajúcemu cieľu 6%, pretože sa snaží udržať krytie nákladov na výskum a vývoj.Auto Renault.jpg
Analytici, ktorí uviedli, že očakávajú revíziu predaja, dodali, že hlavnou oporou je usmernenie marže, ktoré je ekvivalentom prudšieho zníženia prevádzkového zisku RN o 500 až 600 miliónov EUR.
„RN, ktorý vedie celý rok, by nemal byť veľkým prekvapením, hoci jeho veľkosť je,“ uviedli analytici firmy Jefferies v poznámke.
Akcie Renaultu klesli na šesťročné minimum 46,7 eura a v 0955 GMT klesli o 12,3% na 48,11 eura.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup