Stromy nesmú chýbať na žiadnom pozemku, či záhradke. Ako to už dnes býva, aj pri ich pestovaní používame rôzne umelé hnojivá, postreky, v snahe o lepšiu úrodnosť ich orezávame a pôdu okolo nich udržiavame čistú, bez jediného konárika. Všetky tieto veci, však v skutočnosti stromom iba škodia.
Základom úspešného pestovania stromov je doslova a do písmena, neporiadok. Nie je podstatné či hovoríme o tých ovocných, alebo okrasných. Takmer v každej knihe, ktorá sa venuje ich pestovaniu sa dočítate, že okolo kmeňa musíte udržiavať kruh v priemere jedného metra, ktorý bude „holý“ nesmie sa na ňom nachádzať burina, krovie, popadané lístie, alebo vysoká tráva. Mnohí ľudia dokonca okolo kmeňov umiestňujú plastové kruhy, ktoré zabránia rastu čohokoľvek. Takýmto spôsobom dosiahnete len jedno, a to že pôdu okolo stromu zabijete. Holá pôda nedokáže odolávať erózii, nezadrží v sebe vodu a pri daždi, či silnejšom vetre, sa živiny vyplavujú jedna radosť. Predstavte si ako stromy rastú v prírode. Pod ich korunami každý rok napadá lístie, ktoré ani na jar nikto neodhrabe. To sa pomaly rozkladá a dodáva do pôdy potrebné živiny. Navyše ju dokonale chráni, pretože zem je neustále pokrytá.
Ako by to malo teda vyzerať na našich záhradách? Presne tak isto. Pod stromom by ste nemal hrabať lístie. Práve naopak, mali by ste sa pod neho snažiť dostať čo najviac organického materiálu. Miesto okolo kmeňa môže slúžiť ako kompost, kde budete pravidelne pridávať trávu z kosačky, pohrabané lístie z iných častí pozemku, konáre, piliny, či burinu. Takto nebudete mať so starostlivosťou o vaše stromy takmer žiadnu prácu, nebudete ich musieť hnojiť a ani polievať. V nánosoch lístia a iného prírodného materiálu, sa veľmi rýchlo usídlia živočíchy, konkrétne hmyz, ktorý bude strom chrániť pred škodcami. Ak túžite po krásnych stromoch a bohatej úrode, zabudnite na pohľady susedov a na vašej záhrade udržiavajte dokonalý neporiadok.