Čím je unikátny Vlkolínec?

Ide o živú obec, to znamená, že hoci je unikátnou pamiatkou, nájdeme v nej súčasných obyvateľov i chalupárov. Táto obec je jedinečná tým, že ponúka možnosť nazrieť do tradičných chalúp a teda ide o skanzem. Na Slovensku je jediná svojho druhu, kde nájdeme Čičmany. Ide o pamiatkovu rezerváciu ľudovej architektúry.
Môžeme tu vidieť typ stredovekého sídla s drevenou architektúrou horských a podhorských oblastí. Nachádza sa neďaleko mesta Ružomberok a po jej návšteve si môžete obzrieť aj vrch Sidorovo, odkiaľ máte nádherný výhľad na okolitú krajinu.vlkolínec.jpg
Vlkolínec je obec, ktorú sa oplatí vidieť a určite nie iba raz! Je magická nielen svojím zjavom, ale ponúka možnosť pozhovárať sa s obyvateľmi a zistiť, ako si tam žijú. Mnohí dodnes používajú tradičné náradie, nábytok a riad, dokonca niektorí z nich sa venujú tradičným remeslám. Keď ste tam, cítite naozaj veľkú autentickosť a nádych kultúry minulých čias!
V obci nájdete okrem krásnych a magických domčekov i zvonicu a rímskokatolícky kostol Navštívenia Panny Márie. Hospodárske domy nachádzajúce sa v tejto oblasti a strechy domov, zvonica či studňa sú vybudované tradičnou technikou a dodnes sú takto zachované.
Vlkolínec je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Do zoznamu pamiatkového fondu je zapísaných až 73 objektov. Patria sem nielen vzácne obytné či sakrálne stavby, ale tiež vlkolínske senníky a hospodárske objekty postavené mimo intravilán Vlkolínca.skanzen.jpg
Ak by sa vám zapáčilo okolie, máte možnosť ubytovať sa v jednej z chalúp, ktoré sú ponúkane na prenájom či už krátkodobo alebo dlhodobejšie. Niektoré z nich sú dokonca ponúkané ako priváty pre tých, ktorí chcú „utiecť“ z pretechnizovaného sveta. Okrem prírody vás prekvapí i pohostinnosť a dobrosrdečnosť ľudí.
Určite vám v rámci pobytu v tomto nádhernom krajine a tiež kultúrneho obohatenia sa odporúčame navštíviť toto krásne miesto ponúkajúce vám výnimočnosť a jedinečnosť, ktorú na Slovensku v tejto podobe už nenájdete.