Jedlá záhrada – záhrada budúcnosti

Akýkoľvek dizajn jedlej záhrady začína plánovaním polohy chodníkov, ciest, altánkov, živých plotov a samozrejme záhonov – vytvorením oporných bodov vašej záhrady. Takéto plánovanie je o to dôležitejšie pretože každý prvok, každá rastlina má svoju osobitú textúru, na ktorú treba brať ohľad pri celkovej kompozícii.

skleník

V nasledujúcom kroku si naplánujte svoj štýl položením kľúčových otázok:
Chcete formálnu alebo neformálnu záhradu? Uprednostňujete permakultúrny štýl alebo sa vám páčia geometrické, presné a čisté línie? Máte svoj sen o pergole z ruží a drevenej lavičke alebo skôr snívate o záhradnom altánku s grilom?

Potom čo ste si štýl zadefinovali, nastal čas vybrať rastliny. Najjednoduchšie je vytvoriť si kompletný zoznam stromov, kríkov a trvaliek, ktoré sa vám páčia a sú vhodné pre naše podnebné pásmo. Zohľadnite ich veľkosť, tvar, farbu lístia, kvetov aj plodov.
Túžite skôr po ohnivých červených, oranžových alebo žltých tónoch alebo uprednostňujete skôr chladnejšie farby akou je fialová, sivá a odtiene modrej? Ak je dôležitá aj vôňa, zvážte výber jabloní či sliviek alebo zahrňte do zoznamu voňavú materinu dúšku, bazalku a levanduľu.

zelenina

Zo zoznamom rastlín v rukách už potom môžete vytvárať hlavné línie vašej záhrady. Zaoblený záhon s kučeravými hlávkami šalátu alebo rovný rad aróniových kríkov môže viesť vaše oko pozdĺž kamenného chodníka až ku vstupu. A namiesto fádneho živého plotu z vtáčieho zobu vedľa vašej príjazdovej cesty si predstavte zmiešaný plot z egrešov, ríbezlí a čučoriedok. Nebojte sa ani odvážnych kombinácií jedlých a nejedlých druhov rastlín ako napríklad žlté cukety v kruhu z červených cínií a fialovej bazalky. Alebo mohutné červené a žlté cherry paradajky susediace s altánkom pri ktorom je zasadený na modro kvitnúci popínavý povojník. Možnosti sú obmedzené jedine vašou predstavivosťou.

kapusta

Ku každej záhrade samozrejme patria aj vodné prvky a množstvo motýľov, včiel, užitočných chrobákov a hmyzu. Preto určite nezabudnite na kútik s hromádkou konárov kde sa ľahko schová ježko alebo na vlastnoručne vytvorené domčeky pre záhradných návštevníkov.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup