Mravce tu boli ešte skôr než ľudia. Žili na planéte tisíce rokov pred nami a sú tu s nami aj teraz. Zo života ich spoločenstva sa mohlo ľudstvo učiť ako žiť. Mravca nájdete okrem Antarktídy všade. Prispôsobili sa životným podmienkam a darí sa im v púšti, dažďových pralesoch, nájdete ich aj pod zemou, ale aj na vysokých kopcoch. Mravcom existuje viac než 9 000 druhov.
Mravčia kolónia sa o seba dokáže perfektne postarať. Tak ako ľudia, aj mravce sa venujú pestovaniu a chovu. Dokážu pestovať rastliny aj huby a darí sa im aj v chove. Vošky na rastlinách produkujú sladkú tekutinu, ktorá mravcom chutí. Aby sa tejto lahôdky nemuseli vzdať ochraňujú vošky pred predátormi, ktorí by ich zjedli.
Mravčie spoločenstvo.
V mravenisku má každý mravec svoju úlohu. Zloženie spoločnosti v mravenisku je totožné s včelím spoločenstvom. Tak ako včely, aj mravce majú svoju kráľovnú, ktorej hlavnou úlohou je kladenie vajíčok. O vajíčka sa starajú robotnice. Samce v mravenisku majú len jednu úlohu – oplodniť kráľovnú. Hneď ako ju oplodnia zahynú. Zvyšok starostlivosti o chod mraveniska je na samičkách. Tie sa starajú o vajíčka, o potravu ale aj o obranu mraveniska. Obranu majú na starosti najväčšie samičky. Práve tie majú aj najväčšie hryzadlá a sú ako vojaci na túto úlohu predurčené.
Kráľovná.
Kráľovnú samček oplodní len raz. Tá spermie Uloži do spermatéky (malý vak na konci jej zadočku). Vydržia tam aj niekoľko rokov. Kráľovná ich postupne vpúšťa do svojho pohlavného systému, kde oplodnia vajíčka. Takto môže mravčia kráľovná kontrolovať pohlavie svojich potomkov. Ak je vajíčko oplodnené spermiou vyliahne sa samičky. Ak vajíčko nie je oplodnené vyliahne sa samec. Vplyv na to či bude so samičky vojak, alebo sa bude starať o kráľovnú a vajíčka je záležitosťou genetiky.
Či sa z vajíčka vyliahne ďalšia kráľovná záleží od viacerých faktorov. Teplé počasie, dostatok kvalitnej potravy môžu mať vplyv na vývoj larvy, z ktorej sa môže neskôr narodiť budúca kráľovná.